Nyheter
NYHET

SAS blir huvudpartner till Min Stora Dag 

Min Stora Dag inleder ett nytt långsiktigt huvudpartnerskap med SAS Scandinavian Airlines. Samarbetet syftar till att tillsammans skapa fler glädjefyllda och minnesvärda upplevelser för barn och unga som kämpar med allvarliga sjukdomar och diagnoser.

Genom partnerskapet blir SAS huvudpartner till Min Stora Dag och bidrar till organisationens arbete med att uppfylla önskningar och arrangera Stora Dagar – upplevelser som ger barn kraft, hopp och livsglädje i en tuff vardag.

Samarbetet innebär bland annat att SAS och Min Stora Dag gemensamt kommer att utveckla initiativ där resor och upplevelser står i fokus, sprida Min Stora Dags budskap i SAS kommunikationskanaler och engagera både kunder och medarbetare i arbetet för att nå ännu fler barn runt om i Sverige.

”Att SAS går in som huvudpartner gör direkt skillnad för barnen och vår verksamhet. Resan är ofta en av de mest minnesvärda delarna av en Stor Dag, och genom att SAS står för flygresorna kan vi omvandla dessa tidigare kostnader till att hjälpa fler. Vi är oerhört glada och tacksamma för detta stöd, som innebär att fler barn kommer få känna kraften i att något riktigt fint kan hända, även när livet är som svårast”, säger Jennifer McShane, generalsekreterare, Min Stora Dag.

– Vi är mycket stolta över att bli ny huvudpartner till Min Stora Dag. För oss handlar partnerskap om att göra verklig skillnad, och det känns extra meningsfullt när vi kan bidra med det vi kan bäst. Sverige är en central del av vår verksamhet, och varje dag förbinder vi människor över hela landet och vidare ut i världen. I det här samarbetet får resan en djupare betydelse än bara en förflyttning. Den blir förhoppningsvis ett minne som ger kraft och glädje, säger Paul Verhagen, Chief Commercial Officer vid SAS.

Partnerskapet med SAS markerar ett viktigt steg i Min Stora Dags ambition att fler barn ska få glädjen från en Stor Dag.

Om SAS
SAS Scandinavian Airlines är Skandinaviens ledande flygbolag och grundades 1946. Med bas i Danmark, Norge och Sverige flyger SAS till destinationer i Europa, USA och Asien. SAS har som mål att skapa hållbara resor och knyta samman människor, företag och samhällen i Skandinavien och världen. Läs mer om SAS här

Uppfyll önskningar för barn som kämpar

Swisha en gåva

Du måste ange en summa

Swisha

Ange dina uppgifter

Du måste ange ditt förnamn

Du måste ange ditt efternamn

Du måste ange mobilnummer

Vidare

Godkänn betalningen i Swish-appen

Ett fel uppstod

Tack för din gåva!

Bli månadsgivare

200
kr / månad
Ge gåva

Ange den summa du vill bidra med per månad

Ibland behövs mer än mediciner och behandlingar

Just nu kämpar 200 000 barn i Sverige med en allvarlig sjukdom eller diagnos. Din gåva ger livsviktiga pauser att hämta kraft ifrån. En dag för att orka flera.