Nelias drömträff med stora idolerna
När vardagen präglas av smärta och begränsningar kan en helg fylld med glädje och förväntan göra stor skillnad. När Nelia fick önska sig något inför sin Stora Dag stod ett möte med idolerna Dolly Style högt upp på önskelistan!
”Det är så pirrigt, jag skakar. Lite nervöst men samtidigt jätteroligt!”
Så beskrev Nelia känslan precis innan hon skulle få träffa sina största idoler – Dolly Style.
Nelia lever med barnreumatism. Det innebär att hon ofta har ont i sina ben. Ibland så ont att hon inte kan röra dem och behöver ligga stilla i soffan.
Men den här helgen fick hon glömma allt jobbigt för en stund.
Nelia älskar Dolly Style, djur och nöjesparker. Så utöver ett oförglömligt möte med idolerna, toppades helgen med både Skansen och Gröna Lund. Det blev skratt, fjärilar i magen, djurmöten – och såklart minnen för livet.
För en stund var det inte smärta och begränsningar som stod i centrum. Det var glädje, gemenskap och känslan av att få vara utvald. En dag som ger kraft att orka flera.
Ta del av Nelia och Dolly Styles möte i filmen ovan!
Uppfyll önskningar för barn som kämpar
Ibland behövs mer än mediciner och behandlingar
Just nu kämpar 200 000 barn i Sverige med en allvarlig sjukdom eller diagnos. Din gåva ger livsviktiga pauser att hämta kraft ifrån. En dag för att orka flera.