”Det bästa var att ge alla spelare en fistbump”
Åtta barn och unga med allvarliga sjukdomar och diagnoser fick uppleva hockeymagi på Beijer Hockey Games tidigare i år. Det blev en dag för att orka flera!
Beijer Hockey Games ägde rum i Stockholm tidigare i år och Min Stora Dag bjöd in barn för att uppleva den spännande matchen mellan Tre Kronor och Schweiz på Avicii Arena.
Förutom att heja från läktaren fick de en oförglömlig chans att träffa sina ishockeyidoler i herrlandslaget, tröjor signerades och minnesvärda bilder togs vid sidan av planen.
”Det bästa med den här dagen var att ge alla spelare en fistbump”
Så säger en av de barnen som fick uppleva dagen.
Det blev en spännande match och trots Tre Kronors förlust mot Schweiz var stämningen på topp, och matchen blev en fantastisk upplevelse för barnen. Barnen var imponerade över VIP-känslan och var väldigt glada efteråt.
– Målet för oss är att göra en dag för barnen som de kommer att komma ihåg, som de kan ta med sig, säger Stefan som är volontär hos Min Stora Dag.
Tack Beijer Bygg, Svenska Ishockeyförbundet och Tre Kronor för en viktig dag!
Beijer Byggmaterial är kampanjpartner till Min Stora Dag. Läs mer om samarbetet här.
– Vi är jätteglada för det här samarbetet och för att vi kan vara med och bidra till de här barnen. Vi vet att det betyder väldigt, väldigt mycket för dem, säger Veronica Foberg Gustafsson som är kommunikationsdirektör på Beijer Byggmaterial.
Ge en dag för att orka flera
Ibland behövs mer än mediciner och behandlingar
Just nu kämpar 200 000 barn i Sverige med en allvarlig sjukdom eller diagnos. En Stor Dag ger en livsviktig paus att hämta kraft ifrån. En dag för att orka flera.