Gruppaktivitet: Klossfestivalen – Sveriges största LEGO-event, 28 mars i Örebro

Ladda ner en utskriftsversion av aktiviteten här (pdf)
Följ med Min Stora Dag till Klossfestivalen på Conventum i Örebro. Aktiviteten inkluderar även middag och en natt på hotell.

Tillsammans kommer vi få en privat VIP-visning av festivalen och Sveriges största LEGO-utställning. Du kommer få möjlighet att bygga Lego i ett enormt LEGO-hav och sedan ta med dig dina byggen hem. Det blir även en privat meet and greet med deltagare från Lego Masters!

Utöver biljetter till Klossfestivalen får barnet och två medföljande även lunch, middag och hotellövernattning med frukost. En av de medföljande måste vara en målsman eller annan vuxen över 25 år. Aktiviteten upplevs tillsammans med ca 10 andra barn från Min Stora Dag.

Observera att detta är en aktivitet med mycket intryck, liv och rörelse. Läs mer om Klossfestivalen här.

Passa på att ansöka så snart som möjligt då ansökan är öppen under en begränsad period. Observera att det inte är först till kvarn-principen som gäller, utan alla ansökningar hanteras individuellt.

När?
Klossfestivalen är på lördagen den 28 mars. Middag och övernattning på hotell fredagen den 27 mars.

Vad innehåller gruppaktiviteten?
För barnet och två medföljande (varav en måste vara en målsman eller annan vuxen över 25 år) ingår:

  • Tre biljetter till Klossfestivalen inklusive lunch
  • Privat VIP-visning på festivalen
  • Meet and greet med deltagare från Lego Masters
  • Möjlighet att ta med dina Lego-byggen hem
  • En hotellnatt för tre personer inklusive frukost (27-28 mars)
  • Gemensam middag på närliggande restaurang den 27 mars
  • Resa tur och retur (med SJ-tåg i första hand) mellan hemort-Örebro.

Vad kostar det?
Inget! Min Stora Dags upplevelser är alltid gratis.

För att ansöka behöver du:

Barn och ungdomar som inte fått en Stor Dag tidigare prioriteras, men man är inte garanterad en plats bara för att man inte gjort något med Min Stora Dag tidigare.

Här finns blankett för intyg från vårdpersonal (PDF för utskrift). Har du ett utlåtande som är framtaget i annat syfte kan det gå bra att använda det.

Observera att vissa av våra fysiska gruppaktiviteter kan innebära en ökad risk för infektioner, t.ex. covid. Rådfråga alltid er ansvariga vårdkontakt om ni är osäkra på om en aktivitet är lämplig för just ditt barn. Min Stora Dag följer allmänna rekommendationer men har inga egna regler eller rekommendationer avseende vaccinationer etc. Vid uppvisande av sjukdomssymptom råder vi till att avstå från deltagande.

Under Min Stora Dags gruppaktiviteter är det er egen försäkring som gäller.

Ansökan 2.0 Klossfestivalen 28 mars i Örebro

  • Detta fält är dolt när formuläret visas
  • Detta fält är dolt när formuläret visas
  • ANSÖKAN

Så här ansöker du om en Stor Dag

Klicka här för att läsa mer om hur en ansökan går till!

Klicka här för att se filmen på arabiska.

Klicka här för att se filmen på farsi.

Klicka här för att se filmen på somaliska.

Grafisk bild som visar en lista och en penna,Grafisk bild som visar en lista och en penna,

Fler Stora Dagar att ansöka om

Du kan ansöka om tre olika typer av Stora Dagar: Stor Dag i grupp, upplevelsepaket och Stor Dag på läger. Våra olika Stora Dagar är paketerade efter barnens fantasi och önskemål. Vi publicerar kontinuerligt nya upplevelser att ansöka om. Om du inte hittar något som passar just nu så kan du anmäla dig till vår upplevelsebevakare så får du ett mejl varje gång det finns en ny upplevelse att ansöka om.

Upplevelsebevakaren

  • Upplevelsebevakaren

  • Hittar du ingen upplevelse som passar? Anmäl dig till vår upplevelsebevakare så får du ett mejl när det finns nya upplevelser att ansöka om.

Frågor och svar om ansökan

Här har vi samlat vanliga frågor och svar som rör ansöka om Stora Dagar.

Huvudpartners

Upplevelsepartners

Kampanjpartners

Bli partner