Majken: ”En av mina bästa upplevelser”
Majken från Hudiksvall är tio år. Hon har sjukdomen juvenil dermatomyosit som sätter sig på hud och muskler. För Majken har sjukdomen framför allt satt sig på hennes muskler, vilket ger upphov till olika grader av smärta.
– Förut när jag rörde ett finger, då gjorde det ont i hela kroppen, det ilade till, berättar Majken.
När det var som värst tog hon 18 kortisontabletter per dag. Idag är det mycket bättre och hon har helt kunnat sluta med kortison.
Fick sin önskan uppfylld
Majken blev nominerad av sin läkare till att få en önskan uppfylld av Min Stora Dag. På sin Stora Dag fick Majken, tillsammans med sin familj, åka till Göteborg.
Det blev hotellövernattning, Universeum, middag på Pinchos och så höjdpunkten – Lotta på Liseberg och en träff bakom kulisserna med självaste Lotta Engberg.
Majken passade bland annat på att fråga Lotta hur det känns att vara tv-kändis.
– Det här var en av mina bästa upplevelser, sa Majken direkt efteråt.
Ta del av Majkens dag i filmen här ovan!
Ge kraft till barn som kämpar
Våra Stora Dagar
Ibland behövs mer än mediciner och behandlingar. I år får över 8 000 barn och unga med allvarliga sjukdomar eller diagnoser vara med om en Stor Dag. En dag som ger extra kraft och glädje i en tuff vardag.